Elektronické čítačky kníh

Ak máte problémy s rozhodnutím, ktorý nový elektronický prístroj na čítanie kníh zvoliť, tento článok Vám pomôže určiť najlepšiu čítačku kníh pre Vaše špecifické potreby a pozrieť sa na niektoré kľúčové faktory, ktorými sa jednotlivé čítačky e-kníh odlišujú.

Prvá vec, ktorú musíte urobiť skôr, než sa rozhodnete kúpiť si novú čítačku e-kníh, je identifikovať funkcie, ktoré sú pre Vás alebo pre osobu, pre ktorú ju kupujete, najdôležitejšie, spolu s určením toho, na čo chcete zariadenie používať. Neexistuje žiadna taká vec ako dokonalá čítačka elektronických kníh (zatiaľ). Každá z nich ponúka rôzne možnosti a funkcie.

Ak máte v úmysle nakupovať elektronické knihy pre Vašu čítačku, nemali by ste sa spoliehať na verejné domény a ďalšie voľné tituly. Najdôležitejším krokom je tu odsledovať dostupnosť a ceny pre kníh vo Vašej krajine. Ktoré funkcie sú pre Vás najdôležitejšie v čítačke e-kníh. Bezplatné bezdrôtové sťahovanie? Dotyková obrazovka? Prenositeľnosť? Životnosť batérie? Existuje veľa možností na výber.

Podrobné informácie o každej čítačke e-kníh nájdete spolu s fotografiami, parametrami a ukážkami videa na samotnej stránke predajcu, aby ste získali lepšiu predstavu o tom, ktoré zariadenie je pre Vás to najlepšie. Najdôležitejšou vecou, ktorú musíte urobiť pred zakúpením nového špecializovaného čítacieho zariadenia, je odsledovať dostupnosť digitálnych médií. Či už sú to knihy, noviny, časopisy, blogy, webové stránky alebo audio knihy. To môže chvíľku potrvať, ale budete radi, že ste to spravili. Nechceli by ste predsa kúpiť najnovšie zariadenie a potom zistiť, že knihy pre neho nie sú ešte dostupné napríklad vo Vašom jazyku. Ak si nie ste istí, ktoré formáty sú podporované zariadením, ktoré Vás zaujíma, sú uvedené na stránke výrobcu zariadenia. Vo všeobecnosti platí, že takmer všetky čítačky podporujú Adobe EPUB a PDF, s výnimkou Kindle. Ten zase podporuje formát .MOBI.

Amazon je v súčasnej dobe na vrchole trhu s jeho čítačkou Kindle a e-knihy sú k dispozícii vo viac ako 175 krajinách. Majte na pamäti, že počet e-kníh a autorov neustále rastie, takže aj ponuka a výber sa stále zväčšuje. Na jednej strane teda máte Amazon s vlastným formátom, ktorý nie je prenosný do iných čítačiek, ale Amazon má viac obsahu a nižšie ceny vo všeobecnosti. Na druhej strane máte niekoľko významných online predajcov elektronických kníh, ktorí predávajú súbory Adobe EPUB a PDF, ktoré sú kompatibilné s väčšinou aktuálnych čítačiek e-kníh, okrem iPadu. Máte viac voľnosti s touto možnosťou, ale môže Vás stáť viac peňazí a času v dlhodobom horizonte. V konečnom dôsledku voľba závisí len od Vás.

Väčšine ľudí nevadí, že si stiahne knihu do svojho počítača a potom ju prenesie na svoju elektronickú čítačku kníh, ale keď začnete s bezdrôtovými sťahovaním, zistíte, že je to oveľa rýchlejšie a ľahšie bez toho, aby ste museli robiť ešte nejaké ďalšie kroky, aby ste Vašu knihu začali čítať. Niektoré čítačky prichádzajú s webovými prehliadačmi pre surfovanie po internete, takže to je niečo, čo treba tiež zvážiť. Niektoré zariadenia sú dodávané s bezdrôtovou technológiou 3G alebo 4G, a iné majú Wi-Fi.

Je pravdepodobné, že dotykové obrazovky sa nakoniec stanú jednou zo štandardných funkcií čítačky. Niektoré dotykové obrazovky pracujú s prstami, iné vyžadujú použitie dotykového pera.